رنگ اپوکسی کاشی چیست و چه امتیازاتی دارد

سطوحی که کاشی یا سرامیک شده اند در محیطهای مرطوب ممکن است بلند مدت دچار آسیب شوند و درزها و منافذی که روی آنها بوجود می آیند باعث نفوذ رطوبت و سیالات میشود. در این شرایط تعویض یا جایگزین کردن کاشی میتواند هزینه گزافی متوجه شما شود ما به شما توصیه میکنیم با استفاده از یک رنگ  اپوکسی کاشی و یا پلیمر سطح را بطور کامل و یکدست پوشش دهید.

این رنگ به گونه ای طراحی و تولید شده است که میتواند چسبندگی خود را مانند انواع کفپوش بتنی اپوکسی حفظ نماید.این پوشش مانند سایر پوششهای اپوکسی  بصورت دو جزئی طراحی شده است و شامل هاردنر رزین اپوکسی است.سخت کننده یا هاردنر برای انعطاف پذیری و چسپندگی بیشتر در رنگ به کار می رود.

بنابراین ترکیب این دو جزء از مراحل اجرای رنگ هم مهمتر است به گونه ای که اگر مراحل ترکیب این دو جزء اشتباه انجام شود دیگر رنگ قابلیت استفاده را ندارد واگر حتی رنگ را اجرا هم کنید نتیجه مطلوبی نخواهد داد لذا باید در ترکیب این دو جزء باید نهایت توجه و ریز بینی را به کار برد.

رنگ اپوکسی کاشی

مقاومت بالا در برابر فشار و ضربه و سایش

این رنگ اگر به صورت اصولی اجرا شود در برابر انواع نیروهای فزاینده محیط اعم از فشار،ضربه و سایش مقاومت میکند.در این روش هزینه های تعمیر و نگهداری کاهش پیدا میکند و ار همه مهمتر کفپوش صنعتی اپوکسی زیبا و متنوع به ما ارائه می دهد.

عدم تاثیر در برابر مواد شیمیایی

در محیط های کاری ممکن است مواد اسیدی و قلیایی و همچنین روغن های شیمیایی وجود داشته باشد که رنگ ها را تحت تاثیر قرار میدهد اما رنگ اپوکسی کاشی بعد از اینکه کاملا خشک شد مقاومت بالایی در محیط در برابر این عوامل از خود نشان میدهد و در اثر تماس با این مواد دچار خوردگی و تغییر رنگ نمی شود.

بهداشت بالا و عدم جرم گیری 

رنگ اپوکسی کاشی مانند دیگر  رنگ اپوکسی کف  خاصیت آنتی باکتریال و بهداشتی بسیار بالایی دارد.این رنگ ها آلودگی های محیط را به راحتی جذب نمیکنند و هر ماده آلوده ای که روی آن قرار گیرد بخاطر اینکه به سطح نمی چسپد براحتی پاک میشود. و قابلیت شستشوی مداوم را دارد. اکثر کشورهای عربی از این رنگ ها  استفاده می کنند.

نفوذ پذیری بالای رنگ اپوکسی کاشی

این رنگها به گونه ای طراحی و تنظیم شده اند که می توانند کاملا منافذ و درزهای ریز سطح را پوشش دهند و به منافذ بسیار کوچک نفوذ می کنند و خاصیت عایق رطوبتی نیز ایجاد می کنند. که در نوع خودش منحصر به فرد است.

رنگ اپوکسی کاشی

  

استفاده از تجهیزات ساینده کف

وجود هرگونه ناهمواری و آلایندگی بر روی سطح می تواند بر روی کیفیت لایه های رنگ اپوکسی کاشی تاثیر منفی بگذارد به همین دلیل باید با استفاده از تجهیزات ساینده تمام آلاینده ها حتی اگر بصورت نقطه ای هم باشد پاک شود تا بتوانیم سطحی یکدست داشته باشیم و در نهایت نتیجه مطلوبی بدست بیاوریم. تجیهزات ساینده تاثیر بسیار زیادی در جسبندی رنگ اپوکسی به کف میگردد.

اصلاح نقایص ساختاری کف

هر گونه خوردگی عمیق در درزهای کاشی باید بطور کامل با بتونه پر شود زیرا اصلاح آنها میتواند هم نتیجه مطلوب تری به ما بدهد هم اینکه میتواند در باعث صرفه جویی در مواد رنگ اپوکسی شود. و زیبائی و یکدستی پلیمر اپوکسی را به همراه دارد.

پاکسازی سطح از گرد و غبار

رنگ اپوکسی کاشی زمانی می تواند بهترین نتیجه و چسپندگی را به ما ارائه دهد که سطح عاری از هر گونه آلاینده ای باشد.زمانیکه از دستگاه ساینده کف استفاده می کنیم طبیعتا ذرات ریزی هم بصورت پراکنده باز روی سطح می ماند که می تواند چسپندگی را ضعیف کند بنابراین بعد از استفاده از دستگاه ساینده می توان از یک دستمال مرطوب سطح را پاکسازی کنید یا سطح را شستشو دهید.

رنگ اپوکسی کاشی

خشک بودن کف کاشی ساب خورده 

بعد از اتمام شستشوی سطح بهتر است تا خشک شدن کامل سطح صبر کنیم زیرا رنگ اپوکسی کاشی هیچگونه سازگاری با رطوبت و سطوح مرطوب ندارد در واقع هرچه خشکی سطح بیشتر باشد قدرت چسبندگی رنگ اپوکسی کاشی بیشتر است. دوراقع هرچی درجه زبری کاشی بیشتر شود چسبندگی پرایمر کف به سطوح کاشی بیشتر می شود.

ترکیب دو جزء رنگ اپوکسی و اجرای آن

بخاطر خاصیت دو جزئی بودن این رنگها حتما باید رزینها و هاردنرها را به نسبت مساوی و مشخص شده مخلوط کنیم سپس می توان با استفاده از کاردک و غلطک های مخصوص این کار رنگ را روی کف اجرا کرد. نکته حائز اهمیت این است که بعد از مخلوط کردن رنگ و هاردنر باید بدون وقفه رنگ آمیزی را شروع کرد چون حالت آماده بکار این نوع رنگ نباید با تاخیر انجام شود.

توجه : در هنگام اجرای کف موزائیک یا کاشی با دست و مینی الماس ساب نزنید و از دستگاه های ساب زن دارای الماس مخصوص استفاده کنید.  چون اگر بادست ساب بزنیم خلل و فرج بیشتر شده و رنگ بیشتری مصرف میشود.

برای اطلاع از نحوه اجرای رنگ اپوکسی کف اخبار سایت ما را دنبال کنید.

 

 

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما