رنگ اپوکسی چیست +مزایا و کاربرد + نحوه اجرا +تجهیزات اجرا

 

همه چیز راجع به رنگ اپوکسی. رنگ اپوکسی محصولی دو جزیی است که بر پایه رزین اپوکسی و هاردنر پلی آمیدی ساخته میشود که بخاطر غلظت پایین آن میتوان در رنگ آمیزیهایی که دارای پرایمر است به عنوان رنگ نهایی مستقیما بر روی سطح استفاده کرد.

رنگ پروکسی را به دلیل پوشش دهی بسیار بالا و بادوام میتوان در مکانها و سطوحی که نیاز به پوشش بالا و سطح ایمنی قوی دارند استفاده کرد.

موارد مصرف رنگ اپوکسی

بر روی سطوح فلزی به عنوان رنگ رویه در داخل سایه به عنوان آستر و روی سطوح  فلزی ،جاهای خشک و بتنی دیوار و کف سیمانی استفاده می شود.

برروی تجهیزات موتورخانه ها و اتاقهای تاسیسات که نیاز به مقاومت و دوام بالا دارند. از مشتقات رنگ اپوکسی در سطوح مختلف استفاده می شود و می توان از ان به عنوان رنگ رویه و رنگ میانی نیز استفاده کرد.

مقاومت بالای رنگ اپوکسی

رنگ اپوکسی بعد از اینکه کاملا خشک شد قابل شستشو میباشد و بخاطر داشتن مقاومت و دوام بالا در مقابل تغییر  شکل سطحی سازه مقاومت میکند و زیر سازی سازه را در مقابل شرایط جوی و سایش مقاوم میکند و اگر حرفه ای و اصولی اجرا شود هرگز پوسته پوسته نمیشود. و ماندگاری خوبی خواهد داشت . البته برای هر مکانی نمیشه از یه نوع رنگ اپکسی استفاده کرد. مثلا برای سالن قارچ، می توان از رنگ اپوکسی فنولیک به عنوان رنگ رویه استفاده کرد. چون این رنگ در مقابل شرجی و شوک های پی در پی حرارتی برای سالن قارچ مقاوم است.

رنگ اپوکسی چیست

روش اجرا،میزان مصرف و چگونگی آماده سازی  سطح برای رنگ اپوکسی

سطح زیرین کار باید کاملا تمیز و عاری از آلودگی و کاملا خشک باشد.یکدست کردن (سند بلاست)سطح زیرین ضروری است.برای آماده سازی دو جزء از رنگ اپوکسی را در همزن میریزیم و طبق دستور تولید کننده با دور پایین حدودا 6 دقیقه هم میزنیم تا کاملا مخلوط شود.رنگ اپوکسی دو جزیی بر پایه هاردنر پلی آمیدی ساخته  میشود

که میتوان به هاردنر آن تینر اضافه کرد و آنرا رقیق کرد تا قابل اجرا شود و به کمک پیستوله با سرعت مناسب پاشیده یا پخش شود. درشرایط خاص میتوان از قلم مو هم استفاده کرد.میزان مصرف بستگی به زیر کار دارد. میزان مصرف رنگ اپوکسی  به شرایط سطح  کار و  ناهمواری ها  بستگی دارد.اما بطور معمول برای  ایجاد یک پوشش 5/تا 1 میلی متری برای هر مـــترمربع به 800 تا 1.200 کیلو گرم رنگ و هاردنر مورد نیاز داریم.

شرایط نگهداری حلب رنگ اپوکسی 

در بسته بندی اولیه و در انبار سر پوشیده به دور از تابش مستقیم آفتاب در دمای 10-30 درجه سانتی گرا به مدت یک سال پس از تاریخ ساخت قابل نگهداری می باشد. بهتر است قبل از اجرای رنگ بعد از یکسال یه تست ازمایشگاهی صورت گیرد.

شرایط کار با رنگ اپوکسی

رنگ اپوکسی باید در دمای 15 تا 35 درجه سانتیگراد اجرا شود و زمان قابل استفاده هم باید حداکثر 1 ساعت می باشد.

قابل ذکر است که در هر مرحله بهتر است به میزان لازم رنگ آماده شود که قبل از پایان 1 ساعت تمام شود.مدت زمان لازم مصرف رنگ بین لایه زیرین و رنگ رویه(اصلی)حداقل 6 ساعت می باشد.وسایل رنگ آمیزی را پس از اتمام کار با حلال مناسب شستشو دهید.

رنگ اپوکسی چیست

مزایای رنگ اپوکسی در صنعت 

 • سطح براقی ایجاد میکند و میزان روشنایی فضای داخل را افزایش میدهد و برای یه شرکت عالی است .
 • سطحی بادوام و مقاوم در مقابل شرایط جوی و سایش به ما تحویل میدهد.
 • اجرای سریع و آسانی دارد 
 • سریع و راحت  تمیز می شود 
 • مناسب برای مکانهای صنعتی بزرگ و بهداشتی و مدرن است.
 • مقاوم در برابر لکه های روغنی است.
 • پوشش دهی کامل به مدت زمان طولانی تا 20 سال دوام دارد.
 • ترکیب شدن مناسب و آسان با رنگ برای پوشش دهی درز و ترک 
 • جلوگیری از فرسودگی کفهای بتنی 
 • عدم نیاز به تعمیر و نگهداری مداوم 
 • قیمت مقرون به صرفها ی دارد 

 

کاربرد رنگ اپوکسی پلی امید و پلی امین 

 1. پوشش دهی صنعتی و عمومی
 2. رنگ آمیزی سطوح فلزی و فولادی
 3. پوشش دهی مناسب تجهیزات فلزی حساس که نیاز به ماندگاری خوب دارند
 4. پوشش دهی مطمِئن در مناطق ساحلی و پر بارش

 

کاربرد رنگ اپوکسی برای فلزات

برای رنگ کردن انواع فلزات رنگهای متعددی وجود دارد که یکی از بهترین آنها رنگ اپوکسی فلزات است.از رنگ اپوکسی بخاطر خاصیت پوششی و مقاومت بالایی که دارد میتوان به عنوان رنگ نهایی در انواع متفاوت فلز در سیستمهای حفاظتی و صنعتی و اسکلتهای فلزی در انواع پروژه های ساختمانی و راهسازی و دیگر پروژه های صنعتی و تاسیساتی استفاده کرد. برای استر فلزات رنگ زینک ریچ اپوکسی خرید کنید و برای رنگ میانی mio اپوکسی خوب جواب داده است

در رنگ اپوکسی که رنگ مخصوص فلزات محسوب میشود از پایه رزین اپوکسی  شیمیایی و حرارت بالا مقاوم است و تا120 تا 160 درجه سانتی گراد می تواند از خود مقاومت نشان دهد.از جمله مهمترین کاربرد اپوکسی استفاده ازآن در فلزات مخصوص در پروژه ها به عنوان لایه میانی و نهایی،در فلزاتی که معمولا در فضای باز استقرار دارد، و در معرض تابش افتاب نیست ،در تاسیسات دریایی و زیر دریایی و استفاده در لوله و مخازن نفت و گاز از رنگ اپوکسی  استفاده می شود

رنگ اپوکسی چیست

روشهای اجرای رنگ اپوکسی کف پلی امین 

 • شانه ای

در این روش پس از مراحل زیر سازی ،براق کننده را بوسیله غلطک  مخصوص و کاردک و لیسه  مانندی روی سطح پخش میکنیم که حداکثر ضخامت لایه در این روش 1 الی 5 میلیمتر میباشد.

 • پوست پرتقالی

در این روش کاردک کاربردی ندارد و اجرا کننده بوسیله غلطک های مخصوص رنگ اپوکسی را روی سطح با ضخامت حدود 300 میکرون پخش میکند.

 • اجرای اپوکسی کف  بدون هوا

در این روش رنگ بوسیله دستگاههای مخصوص روی سطح پخش میشود و به اجرا کننده این امکان را میدهد که با ضخامت بیشتری رنگ را اجرا کند تفاوت این سه روش در این است که سختی کار در روش شانه ای بیشتر است و در نهایت اپوکسی اجرا شده در روش شانه ای قویتر از روش پوست پرتقالی است و به همین خاطر از نظر قیمتی هم روش پوست پرتقالی ارزانتر است.

رنگ اپوکسی چیست

تجهیزات اجرای رنگ اپوکسی

دستگاه ساب و پولیش برای قبل از اجرای رنگ اپوکسی و حتی بعد از اجرای رنگ میانی و بتونه اپوکسی 

این دستگاه مربوط به مراحل اولیه اجرای اپوکسی است که به کمک آن سطح کاملا یکدست و صیقلی میشود.در متراژهای بالا گاهی از جاروهای صنعتی هم استفاده میشودتا سرعت یکدست شدن بالا برود.

ترازو برای اندازه گیری دقیق رنگ و هاردنر اپوکسی 

برای داشتن یک سطح صاف و یکدست باید میزان رنگ و متعلقات آن مشخص باشد به همین خاطر از ترازوی رنگ استفاده میشود تا سطحی یکدست و زیبا تحویل بگیریم. و رنگمون به خوبی خشک شده و حالت خمیری و یا خیلی خشک به خود نگیرد.

میکسر رنگ اپوکسی 

در اجرای رنگ اپوکسی ترکیب یکسان و کامل اپوکسی و پلی یورتان ضروری است.این کار به وسیله میکسر انجام میشود.

کفش میخی هنگام اجرای اپوکسی 

در روشهای اپوکسی شانه ای و پوست پرتقالی بخاطر اینکه رد پای اجرا کننده روی سطح رنگ شده نماند باید حتما از کفش میخی استفاده کنیم.

ماله شانه ای در تجهیزات اجرای رنگ اپوکسی 

ماله شانه ای در روش شانه ای یکی از ابزارهای لازم است که کمک میکند رنگ با ضخامت1 الی 5/1 بصورت یکدست روی سطح پخش شود که به دو صورت دسته بلند و دسته کوتاه موجود است.که برای متراژهای بالا از دسته بلند استفاده میشود.

 

رنگ اپوکسی چیست

غلطک حباب گیر

این وسیله نقس بسیار مهمی در بوجود آوردن سطحی یک دست و صاف دارد.زمانیکه اپوکسی شانه ای و پوست پرتقالی

اجرا میشود صاف و یکدست بودن سطح نقش بسزایی در نشان دادن جلوه آن دارد.به همین منظور در این روشها قبل

از خشک شدن کامل سطح از غلطک حباب گیر استفاده میکنیم تا حبابهایی که در سطح ایجاد شده از بین برود و در نتیجه سطحی زیبا و یکدست داشته باشیم.

دستگاه ایرلس

این دستگاه در روش بدون هوا استفاده میشود که میتوان ضخامت بیشتری از رنگ را بوسیله آن اجرا کرد.

مراحل اجرای اپوکسی کف پلی  امین 

استفاده از پرایمر اپوکسی 

برای استفاده از رنگ اپوکسی پلی امین حتما باید در لایه زیرین از پرایمر اپوکسی پلی امید  استفاده کرد که نوع پرایمر انتخابی بسته به نوع سطح متفاوت است.مثلا برای سطح بتنی باید از پرایمری استفاده کرد که به خوبی در سطح نفوذ کند و تمام حفره ها و ترکهای موجود در سطح را بپوشاند و در نهایت یک سطح صاف را به ما تحویل دهد.پرایمرها از نظر غلظت ازاپوکسی رقیق تر است و به همین خاطر باعث درخشش بالا و اتصال بهتر اپوکسی میانی  به سطح میشود.

سطوح چوب عریان برای چسبندگی رنگ مناسب نیستند. قبل از این که رنگ اپوکسی به کف چوبی متصل شود، باید با یک پرایمر پلاستیکی آکریلیک پوشانده شود. پرایمر باید، با استفاده از یک غلطک اجرا شود.کف چوبی آماده‌ شده باید حداقل سه ساعت قبل از آماده شدن برای رنگ اپوکسی خشک شود. البته برای سطح لرزان باید  رنگ اپوکسی  را خیلی نازک اجرا کرد تا ترک ایجاد نشود.

رنگ اپوکسی چیست

اجرای لایه میانی اپوکسی پلی ایمن  

انتخاب لایه میانی بستگی به لایه و سطح زیرین دارد.ماستیک کاری نام دیگر اجرای لایه میانی در رنگ اپوکس یاست.

برای انجام لایه های میانی اپوکسی با فیلرهای مناسب مانند سلیس و کربنات و پودر شیشه  ترکیب میشود و لایه های اپوکسی را به بهترین سطح استاندارد میرساند و تا سالها حذف شدنی نیست.

استفاده از تاپ کت اپوکسی پلی امین 

به پوشش نهایی اپوکسی تاپ کت میگویند که متناسب با سطح در یک یا چند لایه اجرا میشود.روشهای شانه ای،پوست پرتقالی و ایرلس شامل مرحله تاپ کت میشود. که مقدار مصرف تاپ کت که نقش براق کننده را دارد از 200 تا 100 گرم بر متر مربع متغیر است .

رنگ اپوکسی چیست

شیوه نگهداری  رنگ اپوکسی اجرا شده 

تنوع رنگی اپوکسی و زیبایی آن باعث شده که جایگزین رنگها و کفپوشهای دیگر شود که البته نیاز به مراقبت دارد که باعث بالا بردن طول عمر و بازدهی آن میشود. پس نیاز است که بازدید های دوره ای صورت گیرد تا رنگ اجرا شده علی رغم هزینه بالا تخریب نشود.

شیوه تمیز کردن  کفپوش اپوکسی

 • برای تمیز کردن رنگ اپوکسی کف باید از مواد شوینده مخصوص استفاده کرد.
 • از ضربات زیاد و محکم به سطح جلوگیری کنیم.
 • مواد شیمیایی و غلیظ خطرناک روی آن ریخته نشود.

خواص منحصر به فرد  رنگ اپوکسی

 • مقاومت مکانیکی اوليه و نهایي بسیاربالا
 • مقاومت در برابر آب و هر  نوع مواد شيميایي
 • آنتی باکتریال بودن آن
 • ویسکوزیته و قدرت پخش بالایی دارد
 • چسبندگي فوق العاده به سطح کار
 • ساخت سطحی نفوذ ناپذير در معرض حرارت بالا

رنگ اپوکسی چیست

حفاظت از رنگ اپوکسی در زمان بهره برداری 

 1. رنگ اپوکسی بخاطر خاصیت اشتعال زایی که دارد نباید در مکانی باشد که دخانیات استعمال میشود.
 2. از جوشکاری کردن و روشن کردن شعله در مکانی که رنگ اپوکسی نگهداری مشود جدا خودداری کنید.
 3. هنگام تردد در محلی که این رنگ نگهداری میشود از دستکش و کلاه ایمنی استفاده کنید.
 4. در صورت تماس آن با پوست آنرا با حلال نفتی پاک کنید و با آب گرم و صابون شستشو دهید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما